Základní minimum pro alergiky

Svépomoc obecně

Většině lidí bodnutí včelou nevadí. Mají sice 2 až 3 dny mírný otok, ale to není alergie je to běžná reakce organizmu na včelí jed. Naopak včelí jed v malých dávkách je velmi účinný proti revmatizmu. Nebezpečí však nastává, je-li člověk pobodán větším počtem včel nebo je-li bodnut do kořene jazyka (nebezpečí zadušení), do oka nebo do tepny, popřípadě do žíly.
Bohužel v populaci existuje i určitá část lidí, kteří jsou na bodnutí včelou zvláště přecitlivělí a běžné bodnutí může způsobit vážné potíže nebo i smrt.
Pokud chceme minimalizovat střety se včelami, nestavíme se před včelín, abychom nepřekáželi včelám v trase letu, nepracujeme v blízkosti včelína upocení, navonění voňavkou nebo opilí pivem. Včely veškeré výrazné pachy považují za bojový feromon, který šíří vbodnuté včelí žihadlo do okolí v místě vpichu a okamžitě útočí na zdroj pachu. Neoháníme se rukama, když některá ze včel letí kolem vás, protože prudké pohyby včely dráždí a znásobují jejich bodavost. U včelína dále nepracujeme ve svetru a s dlouhými rozpuštěnými vlasy - včela se zamotá nožičkami do svetru a začne bodat. Nepijeme vůbec žádný alkohol a zbytečně nemluvíme - je to preventivní ochrana proti bodnutí do úst. Zvláště bodavé jsou včely před bouřkou, v době kdy kvete mák, před rojením (květen, červen) nebo za horkých dnů bez snůšky, které přišli po dlouhých deštích. Také sečení trávy a velký hluk včely silně dráždí a proto sečeme ráno nebo je-li chladno.
Pokud vás včela bodne - na jaře je to bolestivější protože sílu a účinnost jedu určuje množství pylu, které včela zpracovává.

První pomoc při bodnutí

  1. Udržujte svou včelařskou lékárničku v naprostém pořádku!
  2. Ihned odstraňte žihadlo z rány včelařskou pinzetou - jedním z jejich konců podle místa a hloubky vpichu. Pokud ji nemáte snažte se vytáhnout žihadlo podebráním nehtem nebo nožem. Pozor nevytahujte je za konec s jedovým váčkem, jehož stisknutím by se dostalo do rány ještě více jedu.
  3. Místo vpichu co nejdříve vytřeme studenou vodou a neutralizujeme lehkým potřením 8% čpavkovou vodou, čistým lihem (alkoholem), roztokem manganistanu draselného (hypermangan) nebo nějakou jinou zásadou. Dříve se používal studený obklad z octanu hlinitého, nahradit ho můžeme studeným obkladem zředěného alkoholu nebo je možné užít prodávané masti určené po bodnutí hmyzem. Těchto mastí je více druhů. Při bodnutí do úst dáváme postiženému polykat zmrzlinu, led nebo navlhčenou sůl - při vpichu do úst vždy vyhledáme lékařskou pomoc.
  4. Položte postiženého na rovnou podložku - postel.
  5. Pokud to jde použijeme škrtidla nebo kravatu. Mezi vpichem a srdcem postupně zaškrcujeme a opět povolujeme v intervalech 5 až 10 minut - zpomalíme tak postup jedu v krvi směrem k srdci.
  6. Pokud je postižený zároveň alergický na včelí jed, okamžitě aplikujeme potřebné léky. Podávejte 1 tabletu léku ZIRTEC nebo HISMANAL. Rozpusťte 1 šumivou tabletu CALCIUM 500mg nebo 1000mg ve sklenici vodě a dejte ji vypít postiženému. Pokud se stav postiženého nadále zhoršuje podejte 1 tabletu léku PREDNISON.
  7. Uložte postiženého do stabilizované polohy, aby mu nezapadl jazyk. Může také dojít dočasně ke ztrátě vědomí a následnému udušení!
  8. Zavolejte ihned lékařskou pomoc z pohotovosti.

Podobná ochrana je nutná při bodnutí vosou, čmelákem nebo sršněm.

První pomoc při poslechu včelího bzučení

  1. Takový člověk už při pouhém poslechu předpokládá, že včela zvýší bzukot a bodne ho! Dostane se do stavu panického strachu (tento strach je považován za nemoc), nastane u něho stres - prudké pohyby rukama, běh do úkrytu, dostaví se zvýšení krevního tlaku, nastává špatné dýchání (dušnost), motání hlavy, mdloby (stav bezvědomí).
  2. Dotyčného odveďte do místnosti (nebo co nejdále od včelína, pokud jste ve volné přírodě), posaďte ho, udělejte mu kávu, čaj. A minimálně 20 minut si s ním povídejte dokud se neuvolní.
  3. Poté ho odveďte z dosahu včel!

Obecná příprava - namíchání roztoků - lékárnička

Čpavková voda V drogérii se dá zakoupit jako 24%, pro naše potřeby je nutné ji zředit v poměru 1 : 3, to je 1 díl čpavku a 3 díly destilované vody nebo vody převařené. Mícháme na dobře větraném místě a dbáme na to, abychom se nepolili nebo se nám zásada nedostala do oka.
Tyto látky jsou nebezpečné na poleptání a proto je nutno uložit mimo dosah dětí!
Čistý líh Alkohol, používáme buď potravinářský nebo z lékárny v rozsahu 60 až 80%.
Hypermangan Je možné jej zakoupit v lékárně. Při jeho použití je nutné ho naředit v destilované vodě nebo vodě převařené. Tak, že do vody nasypeme pár krystalků a rozpustíme je až se roztok zbarví na tmavší fialovou barvu.
Masti Dají se zakoupit ve včelařských prodejnách, drogériích a lékárnách. Například Gel PRO-VITAL s čajovníkovým olejem - na hmyzí bodnutí, Gel po bodnutí hmyzem, atd.

Léky vám může předepsat lékař. Pokud vysvětlíte lékaři k čemu tyto léky potřebujete, pošle Vás na vyšetření nebo Vám poradí léky vhodnější. Některé z nich se dají zakoupit i volně v lékárně.

Léky na předpis - Hismanal, Zirtec, Prednison (hormon), šumivé tablety Calcium 1000mg.
Léky bez předpisu - šumivé tablety Calcium 500mg, masti.

Lékaři při vážných případech používají antihistaminika: Alfadryl, Bromadryl, Dithiaden, injekce Methiaden Calcium.

Názvosloví

Apitoxin - včelí jed
Anafylaktický šok - silná alergická reakce organizmu na včelí jed




cena zboží: 0 Kč

počet položek: 0